Anti-Fico marketing

Autor: Michal Bobuš | 20.12.2013 o 16:10 | (upravené 20.12.2013 o 16:25) Karma článku: 14,30 | Prečítané:  1445x

Slovensku roky vládne ľavica (s krátkou prestávkou), stále sa hovorí o absolútnom rozklade pravicového zlepenca a je faktom, že od fiaska vlády Radičovej nevidno, že by boli schopní reflektovať politickú realitu. Fico a jeho Smer dodnes požíva obrovskú popularitu u nás zrovnateľnú len s Mečiarom. Preto som očakával, že opozícia po tom debakli, pokiaľ má záujem uspieť, pochopí nutnosť zmien v spôsobe, ako presvedčiť ľudí k ich podpore.

Populizmus na slovenský spôsob

Zatiaľ však nikto z tejto tzv. opozície nespravil dostatočne údernú a aj osobne namierenú kampaň proti Veľkému vodcovi. Ostatne kritika všetkého možného je presne to, čo Fico vždy robieval proti Dzurindovi, aj Radičovej. Slováci ako konzervatívny národ potrebujú podľa môjho názoru počuť veci priamočiaro a jasne. Je skutočne množstvo tém, s ktorými sa je možné vyhrať. Pokojne podobným spôsobom ako to, podľa všetkého veľmi úspešne, robia socáni: Kažimír si prinesie do televízie graf s cenami plynu, Fico na tlačovku negatívne zhodnotenie 2. dôchodkového piliera a, jedno akou demagógiou, sa k ich voličom dostanú jasné a zrozumiteľné informácie. Alebo tiež na tlačovke stačí teatrálne roztrhať navrhovaný rozpočet, čo je mimochodom práve ten politainment, od ktorého sa pán Paška tak rád dištancuje. Tým všetkým ale nemyslím, že je nutné rovnako zavádzať a klamať, ako im to práve vyhovuje, populizmus môže rovnako pracovať aj s objektívnymi faktami.

Príklad: zdvojnásobenie dlhu Slovenska za Ficovho pôsobenia vo vládach, či už vo forme grafu alebo aj v absolútnych číslach, čo sú tisícky eur na každého jedného Slováka. Celému tomu by mala zodpovedať aj použitá rétorika, a keď sa začne rozprávať o napr. štrukturálnom deficite, konsolidačnom úsilí a rizikových prirážkach pri ratingu krajiny, máloktorého Slováka to bude zaujímať a pravdepodobne ani nebude rozumieť. Verejnosti stačí vedieť, že ich vláda vôbec nemíňa o nejaké 3% viac ako má príjmov, ale skôr o 30% (kvôli nevhodnej použitej metodike výpočtu deficitu pomerne k HDP). Dlhy sa jednoducho nemajú robiť a hocijaká domácnosť alebo firma, ktorá dlhodobo tretinu svojich výdavkov užíva nad svoje pomery, skrachuje.

Ostatne, štátny dlh považujem za vôbec najlegitímnejší dôvod, prečo Ficova nemá nárok Slovensku ďalej vládnuť. O to nešťastnejšie je, že toľko ospevovaný ústavný zákon v podobe dlhovej brzdy bol jednoducho zle pripravený a v prípade, že sa Fico stane prezidentom, SMER ho bude môcť celkom obísť. Práve hroziaca povinnosť zostaviť vyrovnaný rozpočet po prekročení hranice dlhu 57% by SMER kvôli bezprecedentným škrtom na úrovni 3 mld. € preferenčne položila. Takto nás len svojou nezodpovednou fiškálnou politikou znova budú viesť smerom ku Grécku.

Kritika vlády a témy do volieb

Priama kritika Ficovej osoby, ale aj jeho vlády je oprávnená a nevyhnutná. Vodca sa na verejnosti vždy profiloval ako slušný politik, ktorý každoročne rozosiela MDŽ pozdravy. Napriek tomu mal celkom jasne opakovane romantické úlety a takéto podvádzanie manželky nemá s etickým a slušným správaním nič spoločné, na čom by si kresťanský národ Slovákov mal zakladať. A to je samozrejme len špička ľadovca. Nevyšetrenie Flašíkovej predvolebnej zmluvy o financovaní kampane SMERu s oligarchiou, ďalšie peniaze na kampaň zohnané vlastnou hlavou, premiérska vila v roku 2010 za 4 milióny €, hodinky za 20 000 €, superdividendy alias supertunely v štátnych podnikoch, privatizácia Telekomu, keď sa im to práve hodí (napriek proklamovanému negatívnemu postoju voči odpredaju štátneho majetku), Ficova účasť v Gorile a mnohé ďalšie kauzy, či aktuálne alebo už zametené pod koberec.

Slováci potrebujú jasný signál, že sa idú riešiť ich problémy a politici konajú v ich záujme a nie nejaké Ficove báchorky o kríze ako výhovorke na všetko. Je nevyhnutné vyšetriť Gorilu a bojovať proti korupcii. Prestať sa hrať, že na všetko potrebujeme štát, ktorý pritom len požiera obrovské odvody z našich zárobkov a zužovať jeho pôsobnosť. Zvýšiť zamestnanosť a nie dvíhať dane pre zamestnávateľov, ktoré ani nezvyšujú konečný výber. Ďalej napraviť 1. dôchodkový pilier s čo najvyššou možnou úrovňou solidarity a zrušiť nezmyselný biznis poisťovní pre doživotný dôchodok v 2. pilieri, ktorý si socáni nedávno vymysleli. Konečne ponúknuť riešenie rómskej problematiky a sociálnych dávok, uvažovať o znížení kvóra na referendum a mnohé ďalšie témy, u ktorých musí byť podmienkou ich aktuálnosť a dôležitosť pre ľudí, inak nie je ani šanca, že ich oslovia.

Pokiaľ politici nezačnú komunikovať jednoducho a priamočiaro, tak aby ich pochopil aj ten posledný Janko z Hornej dolnej, ako to ľavica s úspechom roky praktizuje, len ťažko môžu čakať, že presvedčia Slovákov, aby ich zvolili. Bez ohľadu na to, aké riešenia ponúkajú, musia ich vedieť aj predať. Prostriedky na to majú.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?